Bilgisayarım GPT mi MBR mı?

Bilgisayarınız ile ilgili bilmediğiniz konuları sizlere yardım yazılarımla aktarmaya devam ediyorum. Burada bilgisayarım GPT mi MBR mı diske sahip sorusunun cevabını ekran görüntüleri ile ayrıntılı olarak sizlere cevaplayacağım. Ayrıca GPT ve MBR arasındaki farkı, hangisinin daha iyi olduğunu ve format atacaksanız hangisini seçmeniz gerektiğini, format sırasında GPT ve MBR’ın neden önemli olduğu gibi sorularında cevaplarını bulabileceksiniz.

GPT nedir, MBR nedir? İkisi de bilgisayarlarda bulunan sabit diskler için kullanılan disk biçimidir. GPT yeni bir teknolojidir ve artık üretilen tüm diskler GPT desteklemektedir. MBR ise eski bir teknolojidir, fakat halen yeni üretilen diskler tarafından desteklenmektedir. GPT (Guild Partition Table) – MBR ise (Master Boot Record) olarak açılımı vardır.

GPT’nin MBR’dan üstünlüğü nedir? GPT bilgisayarların işletim sistemleri yüklenirken daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Yani GPT olarak formatlanarak kurulan bir bilgisayar MBR ile formatlandığından daha hızlı açılır. Burada bahsedilen hız farkı birkaç saniyedir. Çünkü bilgisayarın açılma hızını işlemci, ram, başlangıçta açılan programlar gibi birçok faktör de etkilemektedir.

Bilgisayarım GPT mi MBR mı diske sahip nasıl anlarım? Bunun için Disk Yönetimi penceresini açmanız gerekmektedir. Disk Yönetimini iki şekilde açabilirsiniz.

1- Başlat > Çalıştır >  diskmgmt.msc yazarak Enter’a basarak

2- Masaüstünde “Bilgisayarım” sağ tıklayın “Yönet” diyerek – açılan pencerede “disk yönetimine” gelin.

Disk yönetimi penceresi açıldığında aslında diskin GPT mi MBR mı olduğu anlaşılmaktadır. Burada 3 adet disk Disk 0, Disk 1 ve Disk 2 gözükmektedir. Bizim bakmamız gereken C diski yani Disk 0 olandır. Burada 100MB Sağlam (EFI Sistem Bölümü) yazdığı için bu disk UEFI yani GPT disktir. Ama emin olmak isterseniz yapmanız gereken Disk O yazan bölüme sağ tıklayıp özelliklerine gelin.Açılan pencered e3

Açılan pencerede ise yukarında “BİRİMLER” yazan sekmeye tıklayın. Burada “Bölümleme stili” kısmına baktığınızda diskinizin GPT mi MBR mı olduğunu öğrenmiş olursunuz. Aşağıda yer alan örnek ekran fotoğrafında GUID Bölümleme Tablosu (GPT) yazdığı için bilgisayarımın diskinin GPT olduğunu öğrenmiş oluyorum. Eğer diskim MBR olsaydı Bölümleme Stili karşısında MBR yazacaktı.

Konu ile ilgili sormak istediğiniz her şeyi aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak bana iletebilirsiniz.

Buna baktınız mı?

iso uzantısı nedir

ISO Dosyası Nedir – Nasıl Açılır?

Bilgisayar ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınız için ücretsiz yardım yazılarıma devam ediyorum. Bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.