ISO Dosyası Nedir – Nasıl Açılır?

Bilgisayar ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınız için ücretsiz yardım yazılarıma devam ediyorum. Bu yazıda sizlere iso dosyası nedir, iso uzantılı dosyalar nasıl açılır ve kullanılır size detaylı bir şekilde ekran fotoğrafları ile anlatıyorum.

ISO Dosyası Nedir? Her türlü kurulum DVD’si veya CD’sinin içeriğini tek bir dosya haline saklamaya yarayan “iso” uzantısına sahip dosyalardır. Bu şekilde DVD, CD içerikleri kopyalanabilir, saklaması kolaylaşır ve istendiğinde tıpkı DVD’yi yada CD’yi takıp kullanıyormuş gibi bilgisayarınızda kullanma imkanı sağlar.

Aşağıda birçok farklı “iso” uzantılı dosya gözükmektedir. Dikkat ederseniz Adobe Reader gibi programlar, kali-linux ve ubuntu gibi işletim sistemleri dahi “iso” olarak tutulabilir. Oyun DVD’leri, müzik CD’leri, Windows kurulum DVD’leri ve daha birçok farklı türde “iso” dosyası oluşturulabilir. Artık çok fazla DVD yada CD kullanılmadığı için nasıl “iso” dosyası oluşturulur ayrıntılı açıklamaya gerek duymadım. Nero, iso creator gibi birçok farklı programla DVD yada CD’nizi “iso” dosyası olarak bilgisayarınızda saklama imkanı sağlar.

“iso” dosyaları nasıl açılır?

Windows 8.1 ve sonrasında iso dosyalarını ek bir program olmadan açabilirsiniz. Üzerine iki kez tıkladığınızda bir “sanal DVD” sürücüsü oluşturulur ve iso dosyasının içeriğini (kurulum dosyaları) görebilirsiniz. Aşağıda açılmış bir “iso” dosyasını görebilirsiniz. Dikkat ederseniz içerisinde “setup” dosyası vardır. Bu şekilde kurulum DVD’lerini setup.exe ye tıklayarak başlatabilir ve kurulumu yapabilirsiniz.

Ek bilgi olarak “iso” dosyalarını Winrar ile de açabilirsiniz, çünkü her “iso” dosyası aslında bir “sıkıştırılmış” dosyadır. Yani zip, rar, 7z dosyaları gibi “iso” da bir şekilde sıkılaştırma uzantısıdır. Hatta winrar kurarken açılacak uzantılarda “iso” seçtiğinizde indirdiğiniz iso dosyaları “rar” dokümanları gibi gözükür. Winrar ile iso dosyasını açmak için dosyaya sağ tıklayıp “Winrar ile aç” tıklayın.

Aşağıda winrar ile açılmış olan “iso” dosyası gözükmektedir. Gördüğünüz gibi burada da yine setup dosyası bulunmaktadır. Ayrıca isterseniz bir klasör olarak da “iso” dosyasını açabilirsiniz. O zaman da tüm iso içeriği klasör içine çıkartılacaktır.

Eğer bilgisayarınızda winrar yok ise Winrar İndirme ve Kurulum yazımdan faydalanabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi konu hakkında aklınıza takılanları yazı altında yer alan yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Buna baktınız mı?

Windows 7

Windows 7 Orijinal Tüm Sürümler İndir

Tamamen doğru bilgiler ile sizlere yardımcı olmaya devam ediyorum. Bu yazıda Windows 7 Orijinal indir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.